Termovizní měření ve stavebnictví
Měření termokamerou, resp. výstupní protokol s termogramy, je vhodný podpůrný materiál před zahájením stavebních úprav, protože přináší přesné informace o termoizolačních vlastnostech zkoumané části objektu. Dále se termokamera a její výstupní data využívají jako kontrolní nástroj již provedných rekonstrukcí, dílčích úprav, ale i ke kompletním kontrolám kvality provedení u novostaveb.
..další ukázky z uskutečněných akcí v REFERENCÍCH
Termovizní měření vykresluje stavbu v barvách, které obecně korespondují s určitou hodnotou teploty. Při analýze se však musí brát ohled na vlastnosti povrchu, vliv okolí (emisivita, odražená teplota, atmosférické podmínky) a charakter stavební konstrukce. Až poté lze zvýšené teploty vyhodnocovat jako nežádoucí únik tepla.
Výplně stavebních otvorů (okna, dveře, vrata) mají přirozeně větší únik tepla než zdivo nebo střešní konstrukce (výplně otvorů mají součinitel prostupu tepla zhruba 2-3 násobný). Záměrem termovizního měření je detekce nežádoucích tepelných mostů, stavebně - konstrukčních vad a netěsností, které po nápravě sníží energetickou náročnost stavby. Více...
Mezi nejčastější příčiny tepelných ztrát patří:
- netěsnosti oken, okenních a dveřních rámů
- porušení nebo nedostatečná izolace obvodového pláště budov
- netěsnosti v izolaci střech, půdních prostorech
Termovizní měření dokáže detekovat i porušení rozvodů tepla a vody, včetně podlahového vytápění (výjimkou jsou případy, kdy vzhledem k vysoké a funkční izolační vrstvě není průchod tepla až na povrch). Termovizní analýza odhalí nejen konkrétní vady, ale dokáže v souvislosti s atmosférickými podmínkami vyhodnotit i míru rizika vzniku alergenních plísní.
Při měření staveb využíváme několik metod na základě potřeb zákazníka. Měření a vyhodnocení může přinést informativní nebo detailnější protokol, případně ucelenou zprávu, která slouží k reklamačním řízením (dle normy ČSN EN 13187).
Pro diagnostiku staveb využíváme termovizní kameru, dotykové a bezdotykové teploměry a další přístroje na měření vlhkosti, tlaků atp. K zrychleným analýzám používáme dotykový počítač, který umožňuje získat jednodušší závěry přímo na místě.
Chcete navrhnout více způsobů energetických úspor?
www.energeticka-nezavislost.cz